Tymianek

Tymianek pospolity Thymus vulgaris

Tymianek

W starożytnej Grecji tymianek uznawano za symbol odwagi i siły. W starożytnym Egipcie olejkiem tymiankowym balsamowano zwłoki. Ten krzew znany jest na całym obszarze Morza Śródziemnego, a także w północnej Ameryce i południowej Afryce. W Polsce poznano go dzięki królowej Bonie.

Roślina ta ma różnorodne zastosowanie. Niezwykle cenna jest dla pszczelarstwa. Miód tymiankowy stanowi uzupełnienie leczenia schorzeń układu oddechowego: grypy, anginy. Tymianek zawiera znaczne ilości olejku eterycznego oraz garbniki, flawonoidy, saponiny, sole mineralne. Podstawowym składnikiem olejku tymiankowego jest tymol, który posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwrobacze. Jako przyprawa jest ceniona za podnoszenie walorów smakowych potraw, do których jest dodawany. W medycynie również wykorzystuje się ziele i olejek tymiankowy. Ziele charakteryzuje się silnym działaniem aseptycznym, stąd jego zastosowanie w dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo. Tę właściwość wykorzystano do wyrobu syropów. Ziele tymianku ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze. Preparaty na bazie tymianku stosowane są w nieżycie żołądka, podrażnieniu jelit, dolegliwościach wątrobowych, w biegunce, nerwicy wegetatywnej, robaczycy. W postaci płukanek stosuje się go w stanach zapalnych jamy ustnej, odmrożeniach, złamaniach, a także w stanach zapalnych pochwy. Dobre efekty uzyskuje się w infekcji płuc i bólach reumatycznych, artretyzmie stosując nacierania. Tymol podstawowy składnik olejku stosuje się w stomatologii, do przemywania ran i kanałów zębowych. Jedna uwaga jest to olejek o silnym działaniu. Zbyt długie i częste stosowanie może być przyczyną wymiotów, nudności, stanów zapalnych żołądka. W kosmetyce roślina ta jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, zniszczonej lub z trądzikiem. Działa odkażająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco na skórę ciała. Wyciągi tymiankowe pomocne są w leczeniu łupieżu, łojotokowego zapaleniu skóry oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. W połączeniu z innymi składnikami roślinnymi, na przykład z rozmarynem, stanowią płukankę przeznaczoną do włosów przetłuszczających się.

Brak ruchu w zimie powoduje zwolnienie przemiany materii. Praca lub gimnastyka na świeżym powietrzu jest w wielu wypadkach doskonałym, od dawna znanym lekarstwem przeciw­ko zaburzeniom w przemianie materii. Ale w tym zimnym okresie nie każdemu nawet się chce pójść na spacer. Dlatego dochodzi do zakwaszenia naszego organizmy a efektem tego dziwny kwaśny pot. Hydroterapia jest doskonałym środkiem pomocniczym przy zwalczaniu tego niemiłego zapachu. I tu kąpiele z dodatkiem tymianku będą miłe dla twojego ciała i ukoją duszę

Mieszanka do kąpieli.

  • Kłącza tataraku 150,0 gram
  • Ziele tymianku 150,0 gram
  • Nasiona gorczycy 150,0 gram

Całość gotujemy 1/2 godziny pod przykryciem.

Odwar dodajemy do kąpieli i przebywamy w wannie, co najmniej 15 minut.

Takie kąpiele powtarzamy 2 do 3 razy w tygodniu. Po pięciu kąpielach zauważymy, że zapach naszego poty zmienił się lub stracił swoją intensywność. Taka kąpiel jest wyśmienita dla osób z nadwagą gdyż w lato pocą się oni szczególnie intensywnie.

Tymianek jest również składnikiem mydeł i perfum możemy je znaleźć w każdym sklepie, ale kąpieli w tym odwarze nic nie zastąpi.

Adam Gruszka

Reklamy